Ar reāliem skaitļiem ir definētas četras algebriskas darbības.
Rodas iespēja šīs darbības definēt arī ar
funkcijām2.11.
Līdzīgā veidā var definēt divu funkciju starpību un reizinājumu.
Funkcijas argumentu aizstājot ar jauna argumenta funkciju, iegūst tā saucamo saliktu funkciju2.12.
Piemēram, , ir saliktas funkcijas. Ar saliktas funkcijas definīcijas apgabalu sapratīsim to pēdējā argumenta vērtības, kurām iegūtai izteiksmei ir jēga. Apskatīsim divas funkcijas un . Pirmās funkcijas argumenta vietā rakstot , iegūsim saliktu funkciju .
Šo saliktu funkciju vēl nosauksim par funkciju un kompozīciju un apzīmēsim . Tātad
Pie fiksēta nosauksim par virknes -to locekli, bet pie patvaļīga - virknes vispārīgo locekli.
Virkņu apzīmēšanai visbiežāk izmantosim latīņu alfabēta pirmos burtus , , utt.
Virknes uzdod galvenokārt ar diviem paņēmieniem:
Skolā tiek apskatītas tādas skaitļu virknes kā aritmētiskā un ģeometriskā progresija2.14.
Atgādinu, ka skaitļu virkni, kuras katrs loceklis, sākot no otrā, vienāds ar iepriekšējā locekļa un viena un tā paša skaitļa summu, sauc par aritmētisko progresiju. Skaitli sauc par aritmētiskās progresijas diferenci. Aritmētisko progresiju, kuras pirmais loceklis ir un diference , var definēt ar un rekurences formulu .
Skaitļu virkni, kuras pirmais loceklis nav vienāds ar nulli, bet katrs loceklis, sākot no otrā, ir vienāds ar iepriekšējā locekļa un no nulles atšķirīga skaitļa reizinājumu, sauc par ģeometrisko progresiju. Skaitli sauc par ģeometriskās progresijas kvocientu. Ģeometrisko progresiju, kuras pirmais loceklis ir un kvocients ir , var definēt ar un rekurences formulu .
Virknes locekļi ir ne tikai tās vērtību kopas elementi, bet elementi, kuriem ir piekārtoti numuri. Elementi var būt vienādi, bet to numuri dažādi. Tādus elementus uzskatām par virknes dažādiem locekļiem. Virknes vērtību kopa var sastāvēt pat no viena elementa. Piemēram,
Virknē izsvītrosim tās locekļus tā, lai pāri paliktu bezgalīgi daudz locekļu un šos pāri palikušos locekļus sanumurēsim no jauna. Iegūsim jaunu virkni, kuru nosauksim par dotās virknes apakšvirkni un apzīmēsim . Elementu var iegūt no , ja vietā ievieto . Tāpēc apakšvirkni var uzskatīt kā saliktu funkciju (divu funkciju kompozīciju). Var runāt par virknes (kā funkcijas) grafiku un to attēlot koordinātu plaknē.
Šoreiz koordinātu plaknē iegūsim izolētus punktus. Virknei var sniegt interpretāciju uz koordinātu taisnes, t.i., virknes locekļus attēlot kā taisnes punktus.
Piemēram, apskatīsim virkni