nākamais augstāk iepriekšējais saturs Fizioloģija DU TSC
Nākamais: 1.5. Hemoglobīna daudzuma noteikšana asinīs Augstāk: 1. ASINS FIZIOLOĢIJA Iepriekšējais: 1.3. Eritrocītu skaitīšana

1.4. Leikocītu skaitīšana

Darba uzdevumi.
$ \phantom{\/}$
  1. Iemācīties skaitīt leikocītus.
  2. Noteikt leikocītu skaitu 1 mm$ ^{3}$ asiņu.
Darbam nepieciešams.
Mikroskops, skaitāmā kamera, leikocītu pipete, Tjurka šķīdums vai 5% etiķskābes šķīdums, spirts, ēteris, skarifikators.
Izmeklējamā persona.
Grupas studenti.

Leikocītu skaitīšanai izmanto Gorjajeva skaitāmo kameru (skat. "Eritrocītu skaitīšana") un leikocītu pipeti (1.3. zīm.).

Leikocītu pipete - kapilāra caurulīte ar paplašinājumu (ampulu) augšējā galā. Kapilārajā daļā ir divas atzīmes - 0,5 un 1, bet virs ampulas - 11. Tātad asinis tiek atšķaidītas 20 vai 10 reizes.

Darba gaita.
Sagatavo skaitāmo kameru (skat. "Eritrocītu skaitīšana"), leikocītu pipeti savieno ar iemuti. Izmeklējamai personai noņem asinis un iesūc pipetē līdz atzīmei 0,5. Ar sausu vates tamponu noslauka pipetes galu. Tad iemērc pipeti Tjurka (vai etiķskābes) šķīdumā un iesūc līdz atzīmei 11. Noņemot iemuti, pipetes galus satver ar diviem pirkstiem un viegli sakrata (1 minūti), lai asinis sajauktos ar atšķaidītāju. Tad pirmos divus pilienus izpūš ārā, trešo ievada skaitāmajā kamerā zem segstikliņa.

Sagatavo mikroskopu un pēc 1 - 2 minūtēm, kad apstājusies šķidruma plūsma kamerā, sāk skaitīt leikocītus. Leikocītus skaita visos lielajos (100) nesadalītajos kvadrātos. Leikocītu skaitu aprēķina pēc formulas:

$\displaystyle \boxed{\mathrm{L=\frac{n\times 4000\times 20}{16\times 100}=n\times 50}}$    

Tātad iegūto leikocītu skaitu dala ar skaitīšanā izmantotās kameras tilpumu (1600/4000 mm$ ^{3}$) un reizina ar asiņu atšķaidījumu (20).

Kad leikocīti saskaitīti, kameru un leikocītu pipeti izmazgā un izsusina. Aprēķina leikocītu daudzumu 1 mm$ ^{3}$ asiņu, salīdzina ar normu un izdara secinājumus.


nākamais augstāk iepriekšējais saturs Fizioloģija DU TSC
Nākamais: 1.5. Hemoglobīna daudzuma noteikšana asinīs Augstāk: 1. ASINS FIZIOLOĢIJA Iepriekšējais: 1.3. Eritrocītu skaitīšana

2002-02-03