nākamais augstāk iepriekšējais saturs Fizioloģija DU TSC
Nākamais: 4.2. Cietes sadalīšana ar siekalu fermentiem Augstāk: 4. GREMOŠANAS FIZIOLOĢIJA Iepriekšējais: 4. GREMOŠANAS FIZIOLOĢIJA

4.1. Siekalu sekrēcijas pārbaude cilvēkam

Darba uzdevums.
Novērot dažādu kairinātāju izraisītās siekalu sekrēcijas intensitāti cilvēkam.
Darbam nepieciešams.
Svari, marles vai lignīna tamponi, trauki, vārīts ūdens, pincete, pipetes, sausiņu pulveris, 20% glikozes, 2% citronskābes, 5% vārāmās sāls, 2% rūgtās sāls (MgSO$ _{4}$) šķīdumi.
Izmeklējamā persona.
Grupas studenti.
Darba gaita.
Uz svariem nosver 2 lignīna vai marles tamponus, pārloka tos un ar sterilu pinceti ieliek izmeklējamai personai mutē: vienu tamponu novieto aiz augšlūpas iepretī 2.augšējam lielajam dzeroklim virs pieauss dziedzera izvadkanāla atveres; otru tamponu ieliek zem mēles, kur atveras abu pāru - zemmēles un zemžokļu dziedzeru izvadkanāli. Pēc 30 sek. tamponus izņem un nosver. Izmeklējamā persona izskalo muti ar vārītu, remdenu ūdeni. Tampona svara pieaugums parāda sekrēcijas intensitāti.

Pēc tam pārbauda siekalu sekrēciju iedarbojoties ar dažādiem nosacījuma un beznosacījuma kairinātājiem: saruna par citronu vai dzērvenēm, iedarbojoties ar sausiņu pulveri, 20% glikozes, 2% citronskābes, 5% vārāmās sāls, 2% rūgtās sāls (MgSO$ _{4}$) šķīdumiem. Uzreiz, tikko tamponiņi ielikti savās vietās, uzkaisa vai uzpilina uz mēles uzturvielas vai ķīmisko kairinātāju. Pēc 30 sekundēm izņem no mutes tamponus un atkārtoti nosver.

Starp atsevišķiem kairinājumiem jāievēro 2 min. ilgs pārtraukums un pēc katra kairinājuma vienmēr jāizskalo mute ar vārītu ūdeni.

Apkopo rezultātus, sastādot stabiņu diagrammas par siekalu sekrēciju uz dažādiem kairinātājiem. Izdara secinājumus par sekrēcijas intensitāti uz dažādiem kairinātājiem.


nākamais augstāk iepriekšējais saturs Fizioloģija DU TSC
Nākamais: 4.2. Cietes sadalīšana ar siekalu fermentiem Augstāk: 4. GREMOŠANAS FIZIOLOĢIJA Iepriekšējais: 4. GREMOŠANAS FIZIOLOĢIJA

2002-02-03