nākamais augstāk iepriekšējais saturs Fizioloģija DU TSC
Nākamais: 2.2. Sirds vadītājsistēmas automātijas spēju novērošana Augstāk: 2. SIRDS - ASINSVADU FIZIOLOĢIJA Iepriekšējais: 2. SIRDS - ASINSVADU FIZIOLOĢIJA

2.1. Vardes sirds cikla analīze

Darba uzdevums.
Pierakstīt sirdsdarbības līkni (kardiogrammu) un noteikt sirds cikla fāzes.
Darbam nepieciešams.
Instrumenti vardes preparēšanai, kimogrāfs, kardiogrāfs, sirds spailīte, Ringera šķīdums.
Darba objekts.
Varde.
Darba gaita.
Vardi padara nekustīgu, izzondējot galvas un muguras smadzenes. To dara sekojoši: ar adatu (zondi) viegli pieskaroties ādai, pārvieto pa viduslīniju pāri galvai līdz apmēram 1 cm aiz acīm adatas gals ieslīd bedrītē, tajā pārdur skrimšļaudus, pagriež adatas galu par 90$ ^{0}$ uz augšu un ievada to galvaskausa dobumā, grozot adatas galu pa labi un pa kreisi, iznīcina galvas smadzenes. Tad adatu pavelk atpakaļ līdz dūriena vietai, pagriež to par 180$ ^{0}$ un ievada mugurkaula kanālā un, pārvietojot to uz augšu un leju, iznīcina muguras smadzenes.

Šādi iznīcinot centrālo nervu sistēmu, tiek saudzēti lielie asinsvadi, tāpēc asins zudumi ir nelieli. Tas ir svarīgi normālas sirdsdarbības uzturēšanai.

Nekustīgo vardi uz muguras ieliek preparējamā vannītē un ar šķērēm atpreparē un izgriež krūšu dobuma priekšējās virsmas ādu. Nomazgā instrumentus. Ar pinceti satver krūšu kaulu, un paceļot to uz augšu, pārgriež vēdera muskuļus. Griezienu pagarina uz abām pusēm kraniālā virzienā. Pārgriež plecu joslas kaulus un izņem visu krūšu kurvja priekšējo sienu. Atklājas sirds, kuru apņem plāna plēvīte - perikards. Perikardu satver ar pinceti pie sirds galotnes, paceļ uz augšu un pārgriež sirds gareniskās ass virzienā, pārgriež arī perikarda saiti.

Iekārta vardes sirdsdarbības reģistrēšanai

2.1. zīmējums. Iekārta vardes sirdsdarbības reģistrēšanai:

a - kimogrāfs, b - kardiogrāfs.

Sirds galotni satver ar sirds spailīti un ar diega palīdzību iestiprina kardiogrāfā (2.1. zīm.). Kardiogrāfs sastāv no vieglas metāla sviras ar rakstītāju. Svira iestiprināta asī ap kuru tai iespējams svārstīties. Sirdi iestiprina kardiogrāfā tā, lai tās kontrakcija celtu rakstītāju uz augšu. Sirdij atslābstot, svira atgriežas sākotnējā stāvoklī.

Kardiogrāfu pievieno pie kimogrāfa un uz kimogrāfa cilindra reģistrē sirds kardiogrammu pie 3 dažādiem ātrumiem. Iegūtās līknes ielīmē protokolu burtnīcā un norāda sirds cikla fāzes.


nākamais augstāk iepriekšējais saturs Fizioloģija DU TSC
Nākamais: 2.2. Sirds vadītājsistēmas automātijas spēju novērošana Augstāk: 2. SIRDS - ASINSVADU FIZIOLOĢIJA Iepriekšējais: 2. SIRDS - ASINSVADU FIZIOLOĢIJA

2002-02-03