Strūklas sūkņos gāzi no vakuumkameras atsūknē izmantojot ātri plūstošu šķidruma vai gāzes (tvaika) strūklu. Praksē tiek izmantoti galvenokārt tvaika strūklas sūkņi, tāpēc apskatīsim tikai šo sūkņu darbības principu. Gāzes atsūknēšanas mehānisms ar tvaika strūklu ir atkarīgs no atsūknējamās gāzes plūsmas veida un no tvaika strūklas plūsmas veida. Atkarībā no darba spiediena apgabala izšķir trīs tvaika strūklas sūkņu veidus, kuri atšķiras gan pēc gāzes atsūknēšanas mehānisma, gan pēc konstrukcijas:
Zīmējumā 2.4. ir shematiski attēloti trīs gāzes atsūknēšanas ar tvaika strūklu mehānismi.
Liela ieejas spiediena gadījumā (Zemākos spiedienos tvaika plūsmai jābūt vēl mazāk blīvai (2.4. (c) zīm.), un šeit gāzes atsūknēšanas iemesls ir gāzes difūzija tvaika strūklā, kur gāzes molekulas sadursmju rezultātā iegūst ātruma komponenti, kas ir vērsta tvaika plūsmas virzienā.
Tādā veidā, tvaika stūklas sūkņu darbības spiedienu diapazons galvenokārt ir atkarīgs no tvaika plūsmas blīvuma, kurš, savukārt, ir atkarīgs no sūkņa konstrukcijas. Šādu sūkņu īpašības un konstrukciju nosaka arī darba šķidrums, kas visbiežāk ir vakuumeļļa. Visiem tvaika strūklas sūkņiem izejā ir jārada priekšvakuums.
Vakuumiekārtās visbiežāk tiek izmantoti difūzijsūkņi (2.5. zīm.). Šādu sūkņu
paliekošais spiediens ir līdz
Torr, ja sūkņa ieejā
tiek izmantoti slazdi.