1. problēma. Aplūkosim -plaknes apgabalu, kuru nosaka nevienādības:
Aplūkosim taišņu saimi
Jautājums. Kādām parametra vērtībām taisne (3.4) satur kopējus punktus ar apgabalu ?
Atrisinājums. Ja , tad taisne (3.4) ir attēlota 3.1. zīmējumā. Palielinot parametru , šī taisne virzās paralēli sev bultiņas virzienā, šķērsojot apgabalu . Acīmredzami eksistē parametra vērtība , kurai taisne (3.4) iet caur punktu (punkts ir daudzstūra virsotne). Pie turpmākas parametra palielināšanas taisne pārvietojas uz augšu - bultiņas virzienā - un tai vairs nav kopēju punktu ar apgabalu .
Atbilde. Maksimālā parametra vertība, kurai taisnei ir kopējie punkti ar apgabalu , ir vērtība , kurai taisne (3.4) iet caur punktu .
Lai atrastu vērtību, vispirms aprēķināsim punkta koordinātas. Tā kā ir taišņu un krustpunkts, tad, atrisinot lineāru vienādojumu sistēmu
2. problēma. Uzņēmums ražo veidu izstrādājumus, kurus apzīmēsim ar un . Lai saražotu izstrādājuma vienību, ir vajadzīgas darba stundas konveijeru cehā un darba stundas komplektēšanas cehā. Lai saražotu izstrādātu izstrādājuma vienību, ir vajadzīgas darba stundas konveijeru cehā un darba stundas komplektēšanas cehā. Tehnoloģisku iemeslu dēļ mēnesī ir iespējams izmantot tikai darba stundas konveijeru cehā un darba stundas komplektēšanas cehā. Izstrādājuma vienības cena ir Ls , bet izstrādājuma vienības cena ir Ls .
Jautājums. Cik izstrādājumu un vienību ir jasaražo, lai ienākums būtu maksimāls?
Kas saista 1. problēmu, kurai ir ģeometriski-algebrisks raksturs, un 2. problēmu, kurai ir ekonomisks raksturs? Abās problēmās figurē vienādi skaitļi , , , , , . Un vēl?
No pirmā acu uzmetiena liekas, ka ir jāražo tikai izstrādājumi , jo tie maksā dārgāk. Dalām skaitli ar un iegūstam, ka mēnesī konveijeru cehā var apstrādāt 1. izstrādājuma vienību. Dalot ar , iegūstam, ka komplektēšanas cehā var apstrādāt izstrādājuma vienības. Izrādās, ka uzņēmums mēneša laikā var saražot 1. izstrādājuma vienību, noslogojot konveijeru cehu, bet tad komplektēšanas cehs nebūs noslogots stundas (aprēķins: , ). Ienākuma aprēķins: Ls. Bet vai nevarētu kopā ar 1. izstrādājumu ražot arī zināmu daudzumu 2. izstrādājuma, lai noslogotu ražošanu? Vai tādā gadījumā ienākums nebūtu lielāks?
Tagad formulēsim 2. problēmu matemātiski. Apzīmēsim saražoto izstrādājuma daudzumu ar , bet saražoto izstrādājuma daudzumu ar . Tad ienākumu var aprēķināt pēc šādas formulas:
Tātad ir jāatrisina šāda matemātiska problēma:
Par lineārās programmēšanas uzdevumu sauc lineāras funkcijas ekstrēma atrašanu, t.i.,
Piemēram, 1. problēmā funkcija