Pieņemsim, ka kopā funkcijai eksistē atvasinājums , kuru turpmāk sauksim arī par pirmās kārtas atvasinājumu. Tas savukārt ir funkcija, tāpēc tam var eksistēt atvasinājums, kuru sauksim par dotās funkcijas otrās kārtas atvasinājumu. Otrās kārtas atvasinājumu apzīmē ar vienu no simboliem vai (attiecīgi lasa: "ef divi prim", "de divi ef pēc de iks kvadrātā").
Analogi definē funkcijas trešās, ceturtās utt. kārtu atvasinājumus, kurus attiecīgi apzīmē:
Vispār, par funkcijas -tās kārtas atvasinājumu sauc atvasinājumu no šīs funkcijas -ās kārtas atvasinājuma. Tādējādi
jeb
1.9. definīcija. Atvasinājumus, kuru kārta ir lielāka par pirmo, sauc par augstāku kārtu atvasinājumiem.
Noskaidrosim funkcijas otrās kārtas atvasinājuma mehānisko interpretāciju. Ja ir materiālā punkta taisnvirziena kustības likums, tad ir punkta momentānais ātrums. Acīmredzot ir momentānā ātruma pieaugums laika intervālā . Attiecību sauc par materiālā punkta vidējo paātrinājumu intervālā .
1.10. definīcija. Par materiālā punkta paātrinājumu laika momentā sauc vidējā paātrinājuma robežu, kad , t.i.,
Tādējādi otrās kārtas atvasinājuma mehāniskā interpretācija ir taisnvirziena kustībā esoša materiālā punkta momentānais paātrinājums.
Momentānais ātrums laika momentā :
Laika momentā .
Momentānais paātrinājums laika momentā :
Laika momentā .
Pieņemsim, ka ir kopā diferencējama funkcija un ir tās diferenciālis, kuru turpmāk sauksim par pirmās kārtas diferenciāli.
Pirmās kārtas diferenciālis ir atkarīgs gan no , gan no . Ja uzskata par nemainīgu, tad var teikt, ka pirmās kārtas diferenciālis ir kopā definēta funkcija. Tāpēc tam var eksistēt diferenciālis, kuru sauksim par dotās funkcijas otrās kārtas diferenciāli. Otrās kārtas diferenciāli apzīmē ar . Tādējādi .
Vispār, par funkcijas -tās kārtas diferenciāli sauc diferenciāli no šīs funkcijas -ās kārtas diferenciāļa. Tādējādi .
1.11. definīcija. Diferenciāļus, kuru kārta ir lielāka par pirmo, sauc par augstāku kārtu diferenciāļiem.
Ja ir neatkarīgais mainīgais un funkcijai eksistē -tās kārtas atvasinājums, tad, ievērojot, ka , iegūsim šādas formulas:
kur .
Izmantojot iegūtās formulas, rodas iespēja augstāku kārtu atvasinājumus uzrakstīt kā diferenciāļu attiecības:
Ja nav neatkarīgais mainīgais, tad saskaņā ar diferenciāļa formas invarianci formula paliek spēkā. Atrodot otrās kārtas diferenciāli, vairs nevar uzskatīt par konstantu un ir jāizmanto reizinājuma diferenciāļa formula. Šoreiz
Analogi var atrast arī pārējos diferenciāļus.
Izmantosim formulu .
Atradīsim
Tādējādi un .