nākamais augstāk iepriekšējais saturs Fizioloģija DU TSC
Nākamais: 6. Statiskās slodzes uzturēšanas ilgums, veicot to Augstāk: jau2ht Iepriekšējais: 4. Funkcionālās izmaiņas organismā statisko slodžu un

5. Sirdsdarbības un arteriālā spiediena izmaiņas maksimālas sasprindzināšanās piepūles laikā


Sasprindzināšanās var notikt intensīvu dinamisko un statisko spēka slodžu laikā. Pirms spēka piepūles cilvēks dziļi ieelpo, seko spēka slodze, kuras laikā vienlaikus ar citiem muskuļiem sasprindzinās krūšu un vēdera muskuļi. Sasprindzinājuma laikā reflektoriski noslēdzas balss sprauga un palielinās spiediens krūšu dobumā. Tas viss izraisa sirdsdarbības, arteriālā un venozā spiediena un asins plūsmas ātruma izmaiņas. Pārtraucot sasprindzinājuma piepūli, balss sprauga atveras, notiek dziļa izelpa, spiediens krūšu kurvī strauji krītas. Tas arī rada pārmaiņas asinsrites sistēmā.  

Darba uzdevums.
Novērot un izvērtēt sirdsdarbības frekvences un asinsspiediena izmaiņas maksimāla sasprindzinājuma laikā.
Darbam nepieciešams.
Elektrokardiogrāfs, elektrodi, 2 sfigmomanometri, fonendoskops, hronometrs.
Darba gaita.
Izmeklējamai personai izejas stāvoklī pieraksta elektrokardiogrammu
(EKG), izmēra asinsspiedienu. Pēc tam izmeklējamais veic dziļu ieelpu ($ \approx $ 70% no maksimālās), aiztur elpu un paņem mutē stikla caurulīti, kas pievienota sfigmomanometram. Tad maksimāli sasprindzinot elpošanas muskuļus, pūš gaisu sfigmomanometrā. Šajā laikā reģistrē EKG un izmēra asinsspiedienu un atzīmē, kādu spiedienu uzrāda manometrs sasprindzinājuma laikā. Tikko izmeklējamais beidz testu un izelpo, atkal izmēra asinsspiedienu un reģistrē EKG.

Pēc EKG aprēķina sirdsdarbības frekvenci.

Šādi pārbauda vairākus sportistus, rezultātus ieraksta tabulā.

Izmeklējamā persona  Rādītāji  Pirms sasprindzinājuma  Sasprindzinājuma laikā  Pēc sasprindzinājuma  
  SDF (sit./min.)       
  Ps/Pd (mmHg)       

Izdara secinājumus par sirdsdarbības frekvences un asinsspiediena izmaiņām sasprindzinājuma ietekmē. Novērotās izmaiņas izskaidrojiet.

nākamais augstāk iepriekšējais saturs Fizioloģija DU TSC
Nākamais: 6. Statiskās slodzes uzturēšanas ilgums, veicot to Augstāk: jau2ht Iepriekšējais: 4. Funkcionālās izmaiņas organismā statisko slodžu un

2002-03-15